مرایا روزه داری

براي ذخيره انرژي و جلوگیری از یبوست

شيده فتاحي، مسؤول واحد آموزش همگاني انستيتو تحقيقات تغذيه كشور

بعضي از روزه‌داران، بدون سحري روزه مي‌گيرند كه اين امر موجب مي‌شود نيازهاي تغذيه‌اي آنها تأمين نشود و در نتيجه ی كمبود بيش از حد انرژي و سوخت ناقص چربي‌ها، تركيبات کتوني در بدن آنها ايجاد گردد كه منجر به ايجاد بوي بد دهان، سردرد و دردهاي عضلاني مي‌شود.

حذف وعده سحري سبب پايين افتادن قند خون (هيپوگليسمي) مي‌شود كه منجر به كاهش يادگيري، بي‌حوصلگي و خستگي مي‌شود. بنابراين مصرف سحري براي همه روزه‌داران به‌خصوص نوجوانان در حال رشد ضروري است و سحري بايد شامل يك وعده غذاي كامل براي هر فرد باشد، زيرا در طول روز بدن به پروتئين نيازمند است كه مي‌توان با قرار دادن گوشت، برنج، حبوبات و سبزيجات در سحري پروتئين‌هاي مورد نياز بدن را تأمين كرد.

اگر در ماه مبارك رمضان دچار يبوست هستيد، مي‌توانيد از خورشت‌‌هاي ملين مثل خورشت آلو و ديگر خورشت‌‌هاي سبزي‌دار استفاده كنيد. خوردن انواع سبزي‌هاي خام و پخته و ميوه‌هاي خيسانده مانند آلو و انجير به بهبود اين وضعيت كمك مي‌كند.

مصرف روغن زيتون به همراه سالاد نيز در پيشگيري از يبوست مؤثر است. خوردن چاي پر رنگ، قهوه و كاكائو موجب پيدايش حالت يبوست مي‌شود. مصرف آب كافي براي رفع يبوست و دفع سموم و مواد زائد بدن و انجام واكنش‌هاي بيولوژيكي داخل بدن مفيد است.

براي سلامت رواني

دکتر مصطفي نجفي، فوق تخصص روان‌پزشکي

روزه‌داري در بيماران مبتلا به افسردگي و بيماري‌هاي خفيف علاوه بر جنبه‌هاي مذهبي، به عنوان يک شيوه ی روان‌ درماني و تغيير رفتار محسوب شده و سلامت رواني آن‌ها را تقويت می‌کند.

روزه‌داری همچنین  قدرت اراده، تصميم‌گيري و توان اجرایی را نیز در آن‌ها افزايش مي‌دهد. البته بيماران مبتلا به اختلالات رواني هنگام روزه‌داري، باید علاوه بر تغذيه ی مناسب، برنامه‌ريزي خاصي براي مصرف داروهاي خود در افطار و سحر نيز داشته باشند.

در صورتي که بيماران روانی در مرحله ی بهبود، از تغذيه مناسب برخوردار نباشند از نظر مکانيسم‌هاي تطابق رواني ضعيف‌تر عمل کرده و به خوبي نمي‌توانند با تغييرات حاصله از نظر سبک زندگي روزانه در اين ماه کنار بيايند. در نتيجه با عود يا تشديد علائم بيماري مواجه مي‌شوند. به همين دليل توصيه مي‌شود اين قبيل بيماران از روزه‌داري مستمر يک ماهه خودداري کنند.

براي جلوگيري از ايجاد سنگ كليه

دکتر کيوان دادخواه، متخصص جراحي کليه 

با توجه به اين که در ماه مبارک رمضان، افراد در معرض کم آبي شديد قرار می گیرند و مواد زائد با غلظت بالا در ادرارشان دفع مي‌شود، بنابراين در اين ماه براي پيشگيري از تشکيل سنگ‌های کلیه و دستگاه ادراري، بايد مبادرت به مصرف مايعات بيشتري در سحر و افطار کرد.

همچنين، افرادي که تشکيل سنگ‌هاي ادراري در آن‌ها فعال بوده و بيش از دو سنگ ادراري ظرف مدت 6 ماه داشته‌اند يا هم اکنون داراي سنگ ادراري هستند، بهتر است موارد احتياط را در زمينه مصرف مايعات رعايت نمايند.

اما روزه‌داراني که فقط يک نوبت سنگ ادراري درمان شده داشته‌اند، به شرط مصرف آب فراوان بين افطار تا سحر مي‌توانند روزه بگيرند، هر چند تحت نظر بودن اين افراد توسط پزشک نيز بسيار ضروري است.

براي بيماران دیالیزی كليوي

دکتر بهروز برومند، فوق تخصص کليه

بيماران کليوي که تحت درمان دياليز قرار گرفته‌اند، باید از روزه گرفتن خودداري کنند. با توجه به اين که بيماران دياليزي قدرت تطابق پرخوري و کم‌خوري را ندارند و بيشتر اوقات هم کم‌اشتها هستند، از نظر پزشکی، قادر به روزه گرفتن نيستند.

براي سلامت گوارش

دکتر افرا درخشي، متخصص تغذيه

مصرف نان، پنير، سبزي و مايعات همراه خرما بهترين افطار به شمار مي‌رود و صرف شام براي جلوگيري از ولع پس از افطار، 2 ساعت بعد توصيه مي شود.

علاوه بر افطار، در سحری نيز خوردن غذاي کامل توصيه مي‌شود. خوردن غذاي سحر ضمن افزايش کارايي روزانه، از بروز صدمات سيستم عصبي، چشم و قلب جلوگيري مي‌کند.

سحري بايد شامل يک وعده غذاي کاملِ سبک و سرخ نشده باشد.

* مطالب مرتبط:

دانستنی های تغذیه در ماه رمضان

اهمیت تغذیه در ماه رمضان

مصرف ميوه در سحري، از تشنگي جلوگيري مي كند

يک هفته برنامه ي غذايي براي سحري و افطار

برنامه غذايي روزه داران

روزه ، درمان بيماري هاي روح و جسم

 
/ 0 نظر / 17 بازدید